Odsťahovali sme sa do Thajska a skoro 7-ročné dieťa sa neche učiť. Čo robiť, keď ani motivácia nezaberá?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

dcéra má 7 rokov, v decembri bude mať 8. Prvý ročník začala v septembri na ZŠ na Slovensku, medzitým sme boli 1 meisac v zahraničí a učili sme sa doma. Keď sa opäť vrátila do školy bol november a učiteľka jej dala rovno štvorku z písania. Keď som sa pani učiteľke prihovorila a pýtala sa, že ako to zlepšiť, tak zahovárala. Vraj dcéra je šikovná, zlepšuje sa a zlú známku preškrtla.

Vôbec ju nebaví čítať, písať diktované slová nezvláda. Od februára sme sa odsťahovali do Thajska. Február sme sa učili doma a škola začala v marci. A vtedy sa všetko zhoršilo. Škola v Thajsku je na vysokej úrovni. Majú americko-britské osnovy učenia, majú 3 cudzie jazyky. Keby som všetko vedela, čo sa tam bude učiť, nedám ju tam. Nemá na to hlavu a ani povahu.

Deti sa učia od 8:00 - 15:00 každý deň a všetko je hodnotené bodmi. Deti sa s ňou nechceli hrať, lebo nepoznala ich jazyk. Práve mali polročné hodnotenie, ale my sme tam boli iba mesiac a hodnotená už bola. No celé zlé. Keby sa pripravovala, dalo by sa to zvládnuť. Na test sú vždy testy aj na doma na naučenie, ale ona sa vôbec o to nezaujíma.

Nezaberá motivácia, ani zobrať tablet a ani darček, po ktorom veľmi túži. Tak som jej vysvetľovala, že ak sa chce vrátiť na Slovensko, tak je potrebné trénovať čítanie a písanie. Keď príde debata ohľadom učenia, tak iba plače. Muž ma obviňuje, že ju stresujem. On nič nerobí preto, aby sa vzdelávala a doháňala zameškané.

Ako to riešiť?

Dcéra sa do Thajska veľmi tešila, nebola nútená a ani prehovaraná. Celé sa to začalo zhoršovať príchodom do Thajska. Ako keby si myslela že sme len na dovolenke a netreba sa učiť. Doma to bolo len o trošku lepšie, ale stále tam bol problém že sa nechce učiť a nezaujíma ju to.

Ďakujem

Dobrý deň,

z tohto všetkého mi vyplýva, že dcéra určite potrebuje čas. Naozaj si možno neuvedomila, že bude musieť chodiť do školy, učiť sa iným spôsobom, v cudzom jazyku a s novými spolužiakmi.

Aj dcéra si potrebuje zvyknúť, zabývať sa, nájsť si priateľov v triede a možno zmení prístup k učeniu.

Je trošku nefér, že hneď bola hodnotená, hoci úroveň vzdelávania je iná. Dajte jej čas a hlavne sa spolu rozprávajte. Je ešte dosť malá aby všetko pochopila. Verím, že spolu nájdete motiváciu a riešenie tejto situácie.

Možno sa jej opýtajte, ako si to celé predstavuje ona.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie