Otec na materskej dovolenke a možná kontrola zo Sociálnej poisťovne. Ako to funguje?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

mám stabilnú prácu. Manželka je nezamestnaná a tehotná. Plánujem, že po narodení dieťaťa by som sa dohodol so zamestnávateľom, že by som išiel na 1 - 2 mesiace na materskú/rodičovskú dovolenku, bral materskú dávku a následne sa opäť vrátil do zamestnania. Takto by som poberal vyšší rodičovský príspevok nasledujúce 3 roky.

Kontroluje to Sociálna poisťovňa?

Môže to brať Sociálna poisťovňa ako účelové a ten rodičovský vráti na minimálnu hodnotu akú by brala aj manželka?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ vy ako otec dieťaťa splníte podmienky nároku na materské, tak stačí, aby Vám ju priznali. Po mesiaci, či dvoch, ukončíte materské, vrátite sa do zamestnania a budete mať nárok na vyšší RP, nakoľko ste poberali materské. Nie je stanové ako dlho musíte poberať materské, ale stále môže byť problém s priznaním vyššieho RP ak by išlo o krátke obdobie.

Zamestnávateľa požiadate aspoň mesiac vopred o poskytnutí rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka