Nechcem sa vrátiť do súčasného zamestnania. Ako mám postupovať a čo bude s mojou dovolenkou?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

môj pracovný pomer trvá viac ako 10 rokov. Od 09/2017 do 10/2020 som bola na MD a RD. 11/2021 som opäť nastúpila na MD a aktuálne som na RD.

Aký navrhujete postup v prípade, že sa už nechcem vrátiť do súčasného zamestnania?

Počas RD mi vznikol nárok na dovolenku. Moje ohodnotenie pred MD bolo vysoko nadpriemerne.

Ako postupovať, aby som dosiahla čo najvyššiu dávku v nezamestnanosti?

Mám čerpať dovolenku počas rodičovskej dovolenky alebo až po rodičovskej?

Mám ukončiť pracovný pomer a dovolenku si nechať preplatiť (ak bude zamestnávateľ súhlasiť)?

Aký je v tom rozdiel?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate kedy by sa mal ukončiť pracovný pomer. Je potrebné vedieť či za posledné dva roky pred evidenciou by ste boli iba na rodičovskej dovolenke, či do tohto obdobia by nezasahovala aj časť materskej. Ak by zasiahlo obdobie materskej, potom odporúčam čerpať dovolenku pred skončením pracovného pomeru. Počas RD nevzniká nárok na dovolenku, nárok vznikne iba za obdobie na materskej dovolenke.

Môžete čerpať dovolenku pred skončením pracovného pomeru, či to bude ešte počas možnej RD alebo až po skončení, to už záleží kedy sa pracovný pomer ukončí S čerpaním dovolenky zamestnávateľ musí súhlasiť. Ak by ste dovolenku nečerpali, tak zamestnávateľ je povinný zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatiť pri skončení pracovného pomeru. Ak budete čerpať jeden - dva dni dovolenky pred ukončením pracovného pomeru a zvyšok Vám preplatia, so súhlasom zamestnávateľa, tak tá preplatená dovolenka navýši vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti. Môže sa Vám alikvótne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v danom mesiaci by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Ak by ste čerpali celú dovolenku, tak vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti by nemusel byť až tak vysoký ako pri preplatenej dovolenke (aj keď teoreticky by mohol byť pri vysokom príjme). Uvedené platí, ak ste nemali počas RD žiadny iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka