Kedy môžem nastúpiť na neplatenú rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Kedy môžem nastúpiť na neplatenú rodičovskú dovolenku?

Dá sa aj pred termínom pôrodu v 36. týždni ako sa nastupuje na materskú?

Keď manžel ide na materskú dovolenku, musím ja chodiť do práce až do termínu pôrodu?

Keď skončí manželovi materská, môžeme sa vymeniť a ja nastúpiť na rodičovskú platenú a on klasický do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

o otcovské otec môže požiadať od narodenia dieťaťa do šiestich týždňov po narodení dieťaťa a následne požiadať o zostávajúcu časť materského.

Vy nebudete mať nárok na rodičovský príspevok až po dobu, kedy by už prestali poberať materské a len v tej nižšej čiastke. Preto môže aj rodičovský príspevok poberať manžel, aj v prípade že bude pracovať. Pokiaľ mu priznajú materské, bude mať následne nárok aj na vyšší rodičovský príspevok.

Čo sa týka Vašej práce, dovolenky, či neplateného voľna je potrebné sa dohodnúť so zamestnávateľom. Prípadne vykryť nejakú časť PN. Po pôrode môžete nastúpiť v zamestnaní hneď na rodičovskú dovolenku aj bez toho aby ste poberali materské alebo rodičovský príspevok. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka