Čo presne znamená ochranná doba 8 mesiacov?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

v Sociálnej poisťovni mi tvrdia, že nemám nárok na materské.

Čo presne znamená ochranná doba 8 mesiacov?

“Od 1.6.2022 ďalej platí, že ochranná lehota ženy, ktorej prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia, je osem mesiacov, ak jej nevzniklo nové nemocenské poistenie.”

Ja som skončila pracovný pomer dňa 30.6.2023 (po 4 rokoch na trvalý pracovný pomer) a otehotnela som koncom septembra. V septembri som si založila živnosť, ale nevznikla mi povinnosť platiť si odvody do sociálnej poisťovne. Prvý očakávaný dátum pôrodu stanovený gynekológom bol 15.6.2024, ale potom to lekár posunul na 22.6.2024. V Sociálnej poisťovni mi tvrdia, že mi nevychádza ochranná doba, ak porodím po 19.6.2024. Veľmi tomu nerozumiem, že prečo, kedže som zjavne otehotnela v rozmedzí 180 dni od zániku nemocenského poistenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa dátumov mi vychádza, aby ste boli v ochrannej lehote musíte požiadať o materské v rozpätí od 16.09.2023 - 16.05.2024 = 8 mesiacov.

Prvý deň 42. týždňa pred očakávaným pôrodom máte: 22.6.2024 - 294 dní = 2.9.2023. Tým pádom ste v lehote 180 dní od ukončenia pracovného pomeru (od 30.06.2023 do 26.12.2023). Nárok na materské 6 týždňov pred pôrodom je podľa lehotníka SP deň 11.5.2024 stále ste v lehote, a keď požiadate o materské 8 týždňov pred pôrodom tak to je od 27.4.2024 a Vy máte OL do 16.05.2024.

Skúste požiadať o odpoveď inú pobočku SP. Mne nevychádza, že by ste po 19.6. neboli v OL a pokiaľ máte aj splnených 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka