Bola by moja dávka v nezamestnanosti vyššia ako rodičovská dávka?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

mám 38 rokov a žijem s priateľom (43) v podnájme. Máme 13-mesačného synčeka. Som na rodičovskej a poberám 533 EUR (rodičovská + prídavok na dieťa). Materskú (do 08/2023) som poberala skoro v najvyššej sume a počas nej mi skončil pracovný pomer k 30.6.2023, kde mi bola vyplatená aj zostávajúca dovolenka. Mesačný príjem bol cca 1100 EUR (HM).

Zvažujeme, že by partner ostal na materskej a ja si hľadala prácu a zatiaľ poberala podporu. Som aj študentka denného štúdia na vysokej škole. Vedela by som ju prerušiť, keby to bolo potrebné.

Aké obdobie by sa mi započítavalo do podpory?

Bola by moja dávka v nezamestnanosti vyššia ako rodičovská dávka?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako študentku denného štúdia Vás nezaevidujú na ÚPSVaR. Momentálne poberáte rodičovský príspevok, keďže Vám skončil pracovný pomer, tak už nie ste na rodičovskej dovolenke.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z tohto obdobia sa vylúči obdobie počas MD. Záleží koľko ste zarabáli pred materskou - z vymeriavacieho základu 50%.

S prianím pekného dňa,
Lenka