Ak by som ešte v júni poberala rodičovský príspevok, nezníži to výpočet pre dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

od roku 2019 som na materskej, následne rodičovskej, opäť materskej a teraz na RD (bez čerpania dovolenky, iných PP, či dohôd, nepracovala som medzitým).

Dňa 3.6.2024 manžel nastupuje na materskú (otcovskú) dovolenku. Ja som sa 3.6.2024 chcela vrátiť do práce, vedúci ma však informoval, že nemajú pre mňa prácu, a preto sa mám zastaviť kvôli dohode o ukončení PP.

Ukončiť PP by som chcela k 3.6. s tým, že 1.-2.6. by som čerpala dovolenku, plus firma mi preplatí cca 40 dní dovolenky, plus vyplatí odstupné. Zároveň mám v pláne zrušiť rodičovský príspevok k 3.6.2024.

Je to pre mňa výhodné z hľadiska výšky dávky v nezamestnanosti?

Ak by som ešte v júni poberala RP, nezníži to výpočet pre dávku v nezamestnanosti?

Je lepšie ukončiť RP ešte ku koncu mesiaca máj?

Počíta sa obdobie MD a RD (v mojom prípade 5 rokov) do odpracovaných rokov pre určenie výšky odstupného?

Vo firme som od roku 2016.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

1.6 a 2.6. je víkend, vtedy by ste nemali čerpať dovolenku. Ale v pracovný deň, buď ešte koncom mája, alebo pracovný pomer ukončiť napr. 4.6.2024 a dovolenku čerpať 3.6.2024 a 4.6.2024. Pokiaľ si takto chcete navýšiť vymeriavací základ je to v poriadku, bude vysoký. Môže sa ale znížiť maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne, pokiaľ v danom mesiaci ste časť mesiaca ešte na RD, časť z neho sa čerpá dovolenka, poprípade sa skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca.

Nie je problém vyplatenie rodičovského príspevku za jún. Výšku dávky v nezamestnanosti Vám RP neovplyvní, iba sa posunie dávka v nezamestnanosti o mesiac, ale bude vyplatená za celé obdobie. Do doby trvania pracovného pomeru sa obdobie PN, materskej a rodičovskej dovolenky započítava kým sa pracovný pomer neukončí.

S prianím pekného dňa,
Lenka