Ako na hypotéku, keď nemám 20%?

Zodpovedané
17. máj 2024

Dobrý deň,

mám už jeden byt na hypotéku a chcem kúpiť ďalší, ale nemám 20%. Hypo pôjde zo sumy od odhadcu a nie zo sumy, za ktorú sa byt predáva.

Čo spraviť, pokiaľ si nechcem od nikoho požičiavať a zároveň nebrať ďalší kredit/úver na tých 20%?

Viem nejako použiť ten prvý byt, aj keď je na hypo ešte a zároveň ho ani nepredávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, či sa bude hypotéka počítať z hodnoty na znaleckom posudku alebo z výšky kúpnej ceny závisí od toho, ktorá hodnota je nižšia. Z tejto hodnoty banka bude brať 70 až 90 percent (v závislosti od situácie).

Viete spraviť to, že dozaložíte už Vami založenú nehnuteľnosť a budete riešiť hypotéku v tej istej banke. Ak bude hodnota oboch nehnuteľností postačovať na obidve hypotéky (do výšky 70 až 90 percent), tak nebudete musieť nič dofinancovať vlastnými zdrojmi a ani iným druhom úveru.

Ďalšia alternatíva je dofinancovať tých niekoľko desiatok percent úverom zo stavebnej sporiteľne, kde sa vie natiahnuť splatnosť až na 20/30 rokov. Vďaka tomu sa výrazne zníži celková splátka úverov ako keby ste si brali spotrebný úver.

Pokojne mi ale napíšte na mail a budem Vám vedieť poradiť konkrétnejšie, prípadne zastrešiť celý proces nech máte istotu, že to dopadne dobre.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk